back  main  up  next This site can be viewed at all resolutions
Last update:
29-02-2004 20:40:42

SYNTEZATORY MOWY

Cyberjednostka jest narzędziem używanym przez człowieka, a człowiek w codziennej komunikacji posługuje się najczęściej mową. Komunikaty dźwiękowe, będące zdaniami mówionymi są łatwo rozpoznawalne i rozróżnialne, nie trzeba pamiętać, co znaczy dany dźwiek i właściwie po pierwszym usłyszeniu komunikatu jest wiadome, co on komunikuje. Gdy na Cyberjednostce jest uruchomionych kilkanaście aplikacji wysyłających do użytkownika komunikaty, dobrze jest wiedzieć która aplikacja co komunikuje, bez sprawdzania stanu wszystkich. Idealnie nadają sie do tego komunikaty dźwiękowe, przygotowane za pomocą syntezatora mowy.
Innym zastosowaniem syntezatorów mowy jest umożliwienie korzystania z Cyberjednostki przy całkowitym, lub częściowym pominięciu toru wizyjnego, przynajmniej na wyjściu. Jak zawsze sprawność systemu Cyberjednostka - Oprogramowanie - Człowiek zależy od tego, w jaki sposób człowiek wykorzysta oprogramowanie cyberjednostki. Możliwości syntezatorów są ogromne. Programy te, z powodzeniem mogą czytać książki, czy inne długie teksty... Od użytkownika zależy, jak dobrze to wykorzysta.

Systemy Text to Speach udostępniane on-line, w celach demonstracyjnych.
www.lhsl.com/realspeak/demo/ Bardzo dobry engine text-to-speach; umożliwia generowanie plików *.wav z wypowiedzianymi przez engine frazami, które wpiszemy, w jednym z 19-stu znanych engine'owi języków, w tym również po polsku.
www.research.ibm.com/tts/coredemo.shtml Engine firmy IBM. Udostępnia po dwie wersje głosu  męskiego i żeńskiego. Pracuje tylko w języku angielskim.
Systemy Text to Speach udostępniane na zasadach freeware/shareware.
mowa.wp.pl Serwer mowy dla Windows stworzony przez portal Wirtualna Polska. Freeware. Można go wykorzystać do odczytywania np. wiadomości z komunikatora GG (Patrz - dokumentacja PowerGG).
Mówi po polsku.
www.ivo.pl Komercyjny syntezator mowy, dostępna wersja demonstracyjna dla Windows. Jego również można "podpiąć" do komunikatora GG.
Mówi po polsku.

©opy®ight 2003 by sEwer

Encoding ISO 8859-2 [ąćęłńóśźż]