back  main  up  next This site is can be viewed at all resolutions
Last update:
10-12-2003 00:05:45

ASSEMBLER

Przejmij władzę nad swoim komputerem...
Stwórz rzeczy, o których Ci się nie sniło...
Pokaż światu, na co stać Twoją wyobraźnię...
Niech Assembler będzie Twoją drogą...
Drogą Magii...

 
Assembler. Tutaj Ty decydujesz, co się będzie działo. Nic Cię nie ogranicza. Nic nie może Cię ograniczyć, ale też nic Ci nie pomoże. Debuger nie pokaże Ci miejsca, w którym oczekuje nawiasu, nie podświetli instrukcji dodającej liczbę do litery. Będziesz sam przeciw technologii, Twym przyjacielem skromny edytor,  twym wsparciem tablica przerwań, specyfikacja sprzętu, dokumentacja sterowników, a wrogiem Twym - niewiedza Twoja, oraz niedbałość tych, którzy napisali system. Programista Assemblerowy jest jak wojownik wkraczający na wrogie terytorium - boi się nie tego, o czym wie, ale tego, o czym nie wie.

Programując w Assemblerze masz dostęp do wszystkich możliwości Twojego komputera, ponieważ, gdy programujesz w Assemblerze, pomiedzy Tobą, a fizyczną kostką kwarcu zakmknietą w szarym pudełku nie ma już żadnego pośrednika. To, co napiszesz w programie, zostanie wykonane przez procesor, tak, jak zaprogramowałeś.

Programowanie to pisanie rozkazów dla komputera. Języki wysokiego poziomu pozwalają programiście mysleć o wyniku, nie pozwalają mu natomiast decydować o sposobie. Można w nich decydować tylko o tym co ma być zrobione, nie można natomiast o tym, jak to ma być zrobione. Nie ma się kontroli nad czynnościami prowadzącymi do celu.

Assembler daje tę kontrole. Pozwala to świadomie zwiększać szybkość programu, zmniejszać jego logiczną objętość - oszczędzić pamięć podczas wykonywania, oraz miejsce na dysku.

Wiele czynności w komputerze można wykonać na kilka sposobów. Programując w Assemblerze możesz wybierać pomiędzy nimi, omijać "wąskie gardła" systemu, unikać czasochłonnych przerwań, możesz pisać własne procedury obsługi sprzętu, lepsze i szybsze od oryginalnych.

Program napisany w każdym języku programowania jest w drodze kompilacji tłumaczony na język maszynowy, zrozumiały dla procesora, i w takiej postaci jest zapisywany do pliku wykonywalnego *.EXE
Czy można pisać programy od razu w języku maszynowym? Tak. Assembler jest właśnie sposobem na ułatwienie tego. By programista mógł zapamiętać rozkazy języka, każdej instrukcji kodu maszynowego zostało przyporządkowane słowo - mnemonik, które symbolizuje ten rozkaz. Assembler składa się właśnie z owych mnemoników. Assembler to po prostu język procesora.


©opy®ight 2003 by sEwer

Encoding ISO 8859-2 [ąćęłńóśźż]